Wood & Company chce spolu s investory rozhýbat pražskou burzu. Pošle na ni první bianko šek firmu
13. 7. 2021  |  Autor: Marek Miler | Foto: Jiří Koťátko
Hospodářské noviny Aktuality

Wood & Company chce spolu s investory rozhýbat pražskou burzu. Pošle na ni první bianko šek firmu

Měl by to být počin, který rozhýbe český akciový trh a povzbudí aktivitu na pražské burze. Tak mluví česká investiční skupina Wood & Company o připravované transakci, při které vznikne speciální firma označovaná anglickou zkratkou SPAC. Šlo by o první uvedení společnosti tohoto typu na burzu ve střední a východní Evropě.

Výkonný ředitel Wood Vladimír Jaroš prozradil, že jeho skupina pracuje na plánu umístit historicky první SPAC na burzu v Praze někdy na podzim. „Rádi bychom zdejší trh trochu rozhýbali a ukázali, že transakce se tady dají dělat. A že my, s naším regionálním přesahem, jsme schopni propojovat dobré podnikatelské nápady s lidmi ochotnými investovat, riskovat a vydělávat na burze,“ říká Jaroš pro HN.

Pro projekt chce od investorů získat několik stovek milionů korun. Transakce bude mířit na spojení s menší firmou z oboru technologií, herního průmyslu či e-commerce, nebo z oblasti strojírenství. Cílová firma by měla získané prostředky využít pro svoji regionální expanzi. V případě úspěchu by pak tým Wood později v podobných transakcích pokračoval a mohl by přivést tímto způsobem na burzovní parket další nováčky.

SPAC (special purpose acquisition companies) jsou společnosti, které na západních trzích v posledních dvou letech rychle vznikají a usnadňují zejména technologickým podnikům vstup na burzu. Investoři si koupí její akcie a firma se pak na rok nebo dva stane jakousi schránkou s penězi, čekající na příležitost. V další fázi pak SPAC za peníze investorů koupí podíl ve vytipované nadějné firmě, s níž se spojí.

Tento fenomén zachvátil americké burzy na konci roku 2019 a postupně se rozšířil i na další trhy. Projektů SPAC po celém světě vzniklo už více než 400 a za řadou z nich stojí věhlasní finančníci nebo je propagují celebrity jako tenistka Serena Williams. Touto cestou se na burzy chtějí dostat nebo už dostaly firmy různého zaměření – od technologických start-upů až po biotechnologické společnosti nebo provozovatele kasin. Podle dat serveru SPACInsider.com vybraly loni firmy typu SPAC vstupem na burzu 83 miliard dolarů, šestkrát víc než v předchozím roce.

Bianko šek

Investoři, kteří vloží peníze do firmy typu SPAC, dávají vlastně organizátorům bianko šek na to, že v další fázi pro jejich peníze najdou vhodnou společnost s růstovým potenciálem. Taková firma pak po spojení se SPAC využije peníze k rozmachu na nové trhy a investorům se akcie mohou zhodnotit. Když se vhodný cíl do určité doby nenajde, SPAC investorům peníze vrátí a zanikne.

Wood chce využít zkušenosti, které má za 30 let na kapitálovém trhu ve východní Evropě. Půjde totiž nejen o to získat investory a vybrat od nich peníze, ale hlavně najít správnou cílovou firmu a zajistit, aby se s jejími akciemi aktivně obchodovalo. Podle Jaroše je na trhu hodně volných peněz a investorům chybí projekty, do kterých by je vložili.

Skupina Wood zprostředkovala desítky akciových transakcí nejen na české burze, ale také na burzách v Polsku, Rumunsku či Turecku. Loni například pomáhala uvést na pražský akciový trh on-line lékárnu Pilulka. To byl vzhledem k velikosti a zhodnocení firmy dosud největší úspěch alternativního tržiště pražské burzy Start, zaměřeného na mladé růstové firmy. Jarošův tým také loni pomáhal se vstupem na burzu největšímu českému výrobci ručních palných zbraní, skupině CZG − Česká zbrojovka.

SPAC může mít řadu výhod. Investoři jsou u transakce dříve než u klasické veřejné nabídky (IPO), prostřednictvím které firmy na burzu vstupují. Mohou také vydělat víc. Pro firmy zase může být spojení se SPAC lákavé jako rychlá cesta, jak se dostat na burzu a k rozvojovým penězům. Po sloučení si zakladatelé těchto firem většinou udrží kontrolu nad byznysem a noví akcionáři jim méně mluví do strategie a byznysového plánu. To může být pro mnoho zakladatelů českých firem méně svazující než prodej části společnosti třeba skupině soukromého kapitálu, označované jako private equity, která do řízení byznysu zpravidla aktivně zasahuje.

„Dnešní podnikatelé v druhé vlně už mají často základní kapitál, umějí anglicky, mají dobré právníky a nepotřebují, aby jim někdo radil, jak svět funguje. Vlastně potřebují jen ty peníze. Přidaná hodnota private equity, zejména pro menší firmy, už není tak velká, jako to bývalo před lety,“ vysvětluje Jaroš.

Pozitiva transakcí SPAC se projeví hlavně v nejistých časech, kdy akciové trhy procházejí nečekanými výkyvy a pro firmy je standardní vstup na burzu nejistý. Vstup, zpravidla připravovaný řadu měsíců, se leckdy musí na posledních chvíli zrušit nebo zmenšit, protože na trhu vládne negativní nálada. Spojení s firmou SPAC, která už na burze je, proto může být rychlejší a jistější alternativou. Jaroš řekl, že výběr vhodné cílové firmy pro sloučení se SPAC bude trvat možná až do poloviny příštího roku.

Burza hledá oživení

„O této připravované transakci víme, podporujeme ji a spolupracujeme se společností Wood na tom, aby byla na naší burze zrealizována. Pevně věříme, že se to povede,“ říká pro HN generální ředitel pražské burzy Petr Koblic. Vznik firem typu SPAC by mohl být pro burzu vítaným oživením, protože na její dva hlavní parkety nováčci přicházejí jen zřídka. Posledním přírůstkem byla zmiňovaná zbrojařská firma CZG a předtím už jen Moneta Money Bank v roce 2016.

Od té doby se velké české firmy vstupu na hlavní akciový parket vyhýbají a místo toho volí aktivnější burzy v zahraničí. To je případ antivirové firmy Avast nebo developera CTP. I ostatní vlastníci tuzemských firem, kteří burzu zvažují, se Praze nejspíš vyhnou. Týká se to KKCG Karla Komárka a jeho Sazky, EP Infrastructure finančníků Daniela Křetínského a Patrika Tkáče nebo plánů skupiny PPF.

Praha už léta trpí poklesem aktivity a tím, že z ní odešly některé velké společnosti jako Unipetrol, Fortuna, Pegas Nonwovens či CME. Na hlavním trhu má letos také skončit operátor O2. V roce 2018 burza spustila alternativní, méně regulované tržiště Start pro menší firmy, to však není vhodné pro velké investory. Podle Jaroše by se připravovaný SPAC měl obchodovat na regulovaném trhu Standard.

Aktivní akciový trh je důležitý nejen proto, že dává firmám možnost opatřit si od investorů peníze, ale také proto, že vytváří příležitosti k investování a zhodnocování úspor na důchod. Když nejsou příležitosti na burze, Čechům nezbývá než své peníze investovat do firem z zahraničí nebo na trhu s nemovitostmi.

Koblic ale upozorňuje, že je ještě nutné vypořádat se s legislativními stránkou transakce, protože české firemní právo na SPAC není připraveno. „Je potřeba najít právní cestu a vykomunikovat ji s regulátorem, Českou národní bankou. Právníci na všech stranách intenzivně pracují na tom, aby se našel způsob, jak takovou transakci optimálně udělat,“ říká šéf burzy.

Odkaz na celý článek
https://archiv.hn.cz/c1-66949910-investori-z-wood-company-chteji-rozhybat-prazskou-burzu-poslou-na-ni-prvni-bianko-sek-firmu

Chcete být součástí prvního SPACu ve střední Evropě?

Wood

Kontaktujte nás

Souhlasím s tím, že mě prostřednictvím uvedených kontaktů oslovíte s dalšími informacemi o SPACu. Informace o zpracování osobních údajů naleznete zde.

Odeslat
Děkujeme, formulář byl odeslán.
Formulář se nepodařilo odeslat.
Tyto stránky jsou chráněny reCAPTCHA a společností Google a platí Pravidla ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky..

Důležité informace

Přečtěte si prosím pozorně následující důležité informace týkající se pokynů pro přístup na tyto webové stránky a používání materiálů a informací na nich obsažených. Zákony některých zemí mimo Českou republiku mohou omezovat přístup k informacím obsaženým na těchto webových stránkách. Upozorňujeme, že níže uvedené informace mohou být průběžně měněny nebo aktualizovány. Z tohoto důvodu byste si je měli před každým přístupem k materiálům na těchto webových stránkách zkontrolovat.

Kliknutím na tlačítko “POKRAČOVAT” prohlašujete, že jste si tyto důležité informace přečetli, rozumíte jim a jste si plně vědomi jejich důležitosti.

INFORMACE PŘÍSTUPNÉ PROSTŘEDNICTVÍM TĚCHTO WEBOVÝCH STRÁNEK JSOU URČENY VÝHRADNĚ OSOBÁM, KTERÉ NEJSOU REZIDENTY SPOJENÝCH STÁTŮ AMERICKÝCH, AUSTRÁLIE, KANADY, JAPONSKA, HONGKONGU, NOVÉHO ZÉLANDU, SINGAPURU, ŠVÝCARSKA NEBO JIHOAFRICKÉ REPUBLIKY A KTERÉ SE FYZICKY NENACHÁZEJÍ VE SPOJENÝCH STÁTECH AMERICKÝCH, AUSTRÁLII, KANADĚ, JAPONSKU, HONGKONGU, NOVÉM ZÉLANDU, SINGAPURU, ŠVÝCARSKU NEBO JIHOAFRICKÉ REPUBLICE. TYTO INFORMACE NEPŘEDSTAVUJÍ NABÍDKU ANI VÝZVU KE KOUPI CENNÝCH PAPÍRŮ SPOLEČNOSTI WOOD SPAC ONE A.S. (DÁLE JEN “SPOLEČNOST“) VE SPOJENÝCH STÁTECH AMERICKÝCH ANI V ŽÁDNÉ JINÉ ZEMI, KDE TAKOVÁ NABÍDKA NEBO VÝZVA NENÍ POVOLENA, ANI ŽÁDNÉ OSOBĚ, POKUD BY TO BYLO NEZÁKONNÉ. POTENCIÁLNÍ UŽIVATELÉ TĚCHTO INFORMACÍ JSOU POVINNI SE S TAKOVÝMI OMEZENÍMI SEZNÁMIT A DODRŽOVAT JE.

Emitent cenných papírů uvedených v informacích přístupných prostřednictvím těchto webových stránek nezaregistroval a nemá v úmyslu registrovat žádnou část nabídky na základě zákona Spojených států amerických o cenných papírech z roku 1933 v platném znění (dále jen “Zákon o cenných papírech USA“) ani provádět nabídku nebo prodej jakýchkoli cenných papírů ve Spojených státech amerických. Ve Spojených státech amerických nedojde k veřejné nabídce žádných cenných papírů. Informace přístupné prostřednictvím těchto webových stránek jsou distribuovány mimo území Spojených států amerických v souladu s Nařízením S podle Zákona o cenných papírech USA.

Informace přístupné prostřednictvím těchto webových stránek nesmějí být zveřejňovány, distribuovány ani jinak předávány, přímo či nepřímo, zcela nebo zčásti, ve Spojených státech amerických nebo do Spojených států amerických nebo osobám z USA (jak je definováno v nařízení S Zákona o cenných papírech USA) nebo na území nebo do území Austrálie, Kanady, Japonska, Hongkongu, Nového Zélandu, Singapuru, Švýcarska, Jihoafrické republiky nebo v jakékoli jiné zemi, kde by šíření tohoto materiálu bylo v rozporu s platnými zákony nebo předpisy nebo by vyžadovalo jakoukoli registraci nebo licenci v dané zemi. Nedodržení tohoto požadavku může mít za následek porušení Zákona o cenných papírech USA nebo jiných platných zákonů o cenných papírech.

V jakémkoli členském státě Evropského hospodářského prostoru mimo Českou republiku, v němž platí nařízení (EU) 2017/1129 (dále jen “Nařízení o prospektu”) jsou informace přístupné na těchto internetových stránkách určeny pouze kvalifikovaným investorům v tomto členském státě ve smyslu čl. 2 písm. e) Nařízení o prospektu.

Ve Spojeném království jsou informace přístupné prostřednictvím těchto webových stránek určeny pouze kvalifikovaným investorům ve smyslu příslušných právních předpisů Spojeného království, kteří navíc:

  1. mají odborné zkušenosti v investičních záležitostech ve smyslu čl. 19 odst. 5 nařízení 2005 dle zákona o finančních službách a trzích z roku 2000 (finanční propagace) v platném znění (dále jen “Nařízení”), nebo (ii) se na ně vztahuje čl. 49 odst. 2 písm. a) až d) Nařízení, nebo (iii) jimž mohou být tyto dokumenty nebo materiály zákonně sděleny.
  2. Materiály, ke kterým získáte přístup, nepředstavují investiční doporučení ve smyslu nařízení o zneužívání trhu (nařízení (EU) č. 596/2014) a nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2016/958 ze dne 9. března 2016, kterým se doplňuje nařízení o zneužívání trhu, pokud jde o regulační technické normy pro technická opatření pro objektivní prezentaci investičních doporučení nebo jiných informací doporučujících nebo navrhujících investiční strategii a pro zveřejňování zvláštních zájmů nebo náznaků střetu zájmů.

Veřejná nabídka cenných papírů společnosti v České republice (dále jen “Nabídka”) uvedená v materiálech, ke kterým získáte přístup, bude probíhat na základě prospektu, který byl zveřejněn po jeho schválení Českou národní bankou (dále jen “CNB”) a který je jediným právně závazným nabídkovým dokumentem obsahujícím informace o společnosti a cenných papírech nabízených společností a přijetí ke kótování na regulovaném trhu provozovaném Burzou cenných papírů Praha.

Prospekt ani cenné papíry Společnosti, na které se vztahuje, nepodléhají registraci, schválení nebo oznámení v žádné zemi mimo Českou republiku, zejména podle Nařízení o prospektu nebo Zákona o cenných papírech USA, a nesmí být nabízeny nebo prodávány mimo Českou republiku (včetně jiných zemí Evropské unie a Spojených států amerických), jedině že by v dané zemi mohla být taková nabídka nebo prodej provedena v souladu s právními předpisy bez nutnosti splnění dalších právních požadavků ze strany Společnosti, prodávajících akcionářů nebo jejich poradců.

Kliknutím na tlačítko “POKRAČOVAT“, prohlašujete, že:

  1. se nenacházíte ve Spojených státech amerických, Austrálii, Kanadě, Japonsku, Hongkongu, na Novém Zélandu, v Singapuru, Švýcarsku nebo Jihoafrické republice nebo v jakékoli jiné zemi, ve které je přenos materiálů, ke kterým získáte přístup, neoprávněný; a
  2. souhlasíte s tím, že nebudete přeposílat ani jinak předávat žádné informace nalezené na těchto stránkách žádné osobě nacházející se ve Spojených státech amerických, Austrálii, Kanadě, Japonsku, Jihoafrické republice, Hongkongu, na Novém Zélandu, v Singapuru, Švýcarsku nebo jakékoli jiné zemi, ve které není povolen přenos materiálu, ke kterému získáte přístup, nebo na publikace distribuované ve Spojených státech amerických, Austrálii, Kanadě, Japonsku, Jihoafrické republice, Hongkongu, na Novém Zélandu, v Singapuru, Švýcarsku nebo jakékoli jiné zemi, ve které není povolen přenos materiálu, ke kterému získáte přístup.

Kliknutím na tlačítko “POKRAČOVAT” prohlašujete, že:

  • máte bydliště nebo se nacházíte v České republice; nebo
  • jste rezidentem nebo se nacházíte v členském státě Evropského hospodářského prostoru, ve kterém platí Nařízení o prospektu, a jste kvalifikovaným investorem ve smyslu č. 2 písm. e) Nařízení o prospektu; nebo
  • nemáte bydliště nebo se nacházíte mimo Spojené státy americké, Austrálii, Kanadu, Japonsko, Hongkong, Nový Zéland, Singapur, Švýcarsko, Jihoafrickou republiku, Spojené království nebo členský stát Evropského hospodářského prostoru a jste oprávněni podle platných zákonů o cenných papírech a dalších zákonů vaší země přistupovat k těmto materiálům bez splnění dalších právních požadavků.

Používáte zastaralý prohlížeč. Můžete si jej aktualizovat na této stránce.